בטיחות בחורף

Jetzt loslegen. Gratis!
oder registrieren mit Ihrer E-Mail-Adresse
בטיחות בחורף von Mind Map: בטיחות בחורף

1. חימום הבית

1.1. רבים האנשים שבחורף חשים בירידה במצב הרוח ובהרגשה כללית ירודה, בשל התנאים האקלימיים הקשים השוררים בחוץ, עוצמת האור הנמוכה וגורמים אחרים. לכן עלינו לעזור לעצמנו בבחירת שיטת החימום הטובה ביותר, שתשפר את ההרגשה הכללית בימות הקור. קצב חילוף החום יוצר את הרגשת החום או הקור. איבוד חוף מהגוף מתרחש בדרכים של קרינה והסעה. ניתן לשלוט על איבוד החום בעזרת לבוש מתאים ובעזרת תכנון טרמי נכון של הבית, היכול גם להקטין משמעותית את צריכת האנרגיה הנדרשת לחימום. הצרכים הקיימים בחימום הבית תלויים מאד גם במצב הבית עצמו. האלמנטים מהם בנוי הבית יקבעו את קצב מעבר החום אל הבית וחוצה ממנו. ביכולתנו לשלוט על קצב ההולכה בעזרת חומרי בידוד. בתים רבים סובלים מבעיות טרמיות קשות (קור, חום ובעיות עיבוי). בתכנון מערכת החימום יש להתחשב בהתנגדות הטרמית של הבית. תכנון החימום בבית דורש, אם כן, הבנה של הצרכים השונים של הגרים בו, והבנה של האילוצים הקבועים והמשתנים של הסביבה: האזור בו נמצא הבית ומיקומו, והמבנה עצמו ותכונותיו. כשניגש לבחור את מערכת חימום הבית וחימום המים המתאימה לנו ביותר, נבדוק את אמצעי החימום הקיימים בשוק, ומתוכם נבחר את האמצעי האופטימלי, תוך התחשבות בגורמים שעלו בשלב הראשוני של התכנון כגון מקום מגורים, סוג הבית, מצב הבית, האם הוא בבנייה, האם הוא בנוי וניתן לבצע בו שינויים ועבודות עבור המערכת הנבחרת, עלות, מנהגים ורצונות אקלימיים. צריך לקחת בחשבון שאין פתרון פלא. בחירת מערכת אופטימלית כדאי שתיעשה בשיתוף עם מומחה לחימום, בעיקר כזה המייצג חברה אמינה, ותיקה, בעלת ידע ואמצעים שיכול להתאים את המוצר הנכון מתוך מבחר גדול. בדרך כלל העלות הגבוהה ביותר היא עבור מערכת חימום מרכזית או אמצעי כוללני אחר לחימום וככל הוצאה משמעותית, גם הוצאה כזו יש לעשות בשיקול דעת. בתכנון אמצעי החימום מבחינים בין אמצעי חימום היוצר חום יבש וחום לא יבש. פתרון משולב קיימים שני שיקולים נוספים בתכנון מערכת חימום הבית: פתרון לחימום המים, ופתרון למיזוג וקירור. חימום המים - בחורף יש צורך לחמם גם את המים לרחצה. גם כאן האפשרויות מגוונות. נושא זה משמעותי בבחירת צורת חימום הבית, משום שחלק מהפתרונות משלבים פתרון גם לחימום המים, וגם כאן נדרש לבחון את הצרכים וההעדפות ולהבין את החלופות, בהיבט של חסכון באנרגיה, ובהיבט הנוחות ואספקת מים חמים ללא הגבלה, וכמובן - הפתרונות הקיימים כבר בבתים בנויים, לעומת מצב של תכנון מראש בעת בניית בית. מיזוג וקירור - בחלק מאזורי הארץ הצורך במיזוג וקירור בקיץ איננו פחות חשוב מהצורך בחימום בחורף. מומלץ בחום לשקול במשולב את נושא המיזוג ואת נושא החימום - משום שקיימים פתרונות המספקים תשתית מצוינת לשני הצרכים כמו גם אספקת מים חמים לרחצה ומאפשרים חסכון בהוצאה על הקמת המערכות ועל תחזוקת התשתית.

2. גלאי עשן

2.1. מערכות גילוי אש ועשן הן מערכות אלקטרוניות המבוססות על גלאי עשן מסוגים שונים. גלאי העשן מפוזרים במבנה עליו המערכת מגינה בצורה שתאפשר גילוי מוקדם במידה סבירה של שריפה, ומשולבים באמצעי התרעה שייעודם הבאת דבר קיום השרפה לידיעת הנוכחים במבנה וכוחות ההצלה. איתור מוקדם של שריפה יכול להציל חיים. גלאי עשן מתריעים מבעוד מועד על קיומה של אש ומאפשרים לבני הבית לנקוט באמצעי הבטיחות הדרושים. השניות בהן מגלה גלאי העשן את השריפה הן קריטיות ומבדילות בין מוות לחיים. שניות אלו מאפשרות שהות לבריחה מפני השריפה או זמן לכבויה. יש להתקין את גלאי העשן על פי הוראות היצרן התקנת גלאי עשן בבית מומלצת לפחות בשני האזורים הבאים: .באזור המטבח (לא מעל הכיריים) . באזור חדרי השינה

2.2. קיימים בשוק שני סוגים של גלאי עשן: גלאי עשן המתחברים למערכת האזעקה גלאי עשן הכוללים מכלל של רכיבים חשמליים ושל אמצעי חישה בתוך תא סגור או מכלל של רכיבים נפרדים לגילוי עשן. הגלאים כוללים אמצעי חיבור למקור זינה, מעגלי התראה ולמעגלי הפעלה מרחוק. גלאי העשן צריכים לעמוד בחלקים הרלבנטיים העוסקים בגלאי עשן לבתי מגורים כפי שמופיע בתקן הישראלי מספר 1220. ניתן למצוא חברות רבות המוכרות גלאים מסוג זה. גלאי עשן הפועלים באמצעות סוללות גלאים הניתנים להתקנה עצמאית במקומות הרצויים בבית

2.3. http://homeaid.xnet.co.il/%D7%94%D7%93%D7%A8%D7%9B%D7%94-158-%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%A0%D7%AA-%D7%92%D7%9C%D7%90%D7%99-%D7%A2%D7%A9%D7%9F.aspx http://www.youtube.com/watch?v=VbQ1s_CxDOs http://www.youtube.com/watch?v=HVyFvmgVPtU

3. חורף חם לתינוק

3.1. תינוקות עלולים להיפגע קשות ממכות קור. על מנת לשמור על חום גופו של התינוק מומלץ לשמור על תנאי חימום אופטימליים המותאמים לצרכיו תינוקות רכים רגישים יותר לטמפרטורות נמוכות מאשר מבוגרים, וחום גופם עלול לרדת בקלות רבה יותר. הטמפרטורה המומלצת בסביבתו של תינוק רך היא 22 מעלות. כיצד תשמרו על חום גופו של התינוק בחורף?

3.2. חימום החדר ואוורורו - דואגים לחימום נאות של חדר התינוק, באמצעות תנור, בהתאם להמלצות שניתנו לגבי תנורי חימום, תוך הקפדה על כללי בטיחות ומניעת התלקחות. הטמפרטורה בחדר צריכה לעמוד על כ - 22 מעלות צלסיוס. יש לדאוג ללחות בחדר, אך גם לאוורור ביגוד - מלבישים את התינוק בכמה שכבות קלות של בגדים המחממים יותר מבגד עבה אחד המגביל את תנועותיו. חשוב לזכור כי תינוקות אינם יודעים להתכסות, ולכן יש להלבישם כאילו אינם מכוסים. שמיכה - מומלץ לכסות את התינוק בשמיכה חמה, אך קלה. בלילה אל תסתפקו בשמיכה, וגם אז הלבישו את התינוק בכמה שכבות. בגדים עוטפים את גופו מכל הכיוונים ושומרים על חומו טוב יותר. בנוסף, את השמיכה הוא עלול להסיר ממנו ולא יהיה ביכולתו להתכסות מחדש מיקום מיטת התינוק - יש להימנע מלהציב את מיטת התינוק בצמוד לקיר חיצוני, מכיוון שהוא קר ביחס לקירות הפנימיים. טיול בעגלה - כאשר אתם יוצאים עם התינוק וקריר בחוץ, חיבשו לו כובע צמר. גם אם כל גופו עטוף ומכוסה, הוא עלול להצטנן אם ראשו יהיה חשוף. היפותרמיה או פגיעות קור היפותרמיה מתפתחת כאשר טמפרטורת גוף הילדים יורדת מתחת לנורמה כתוצאה מחשיפה לטמפרטורות קרות. הדבר קורה לעיתים קרובות כאשר הם משחקים בחוץ במזג אוויר קר מאוד, ללא לבוש הולם או כאשר הבגדים נרטבים. הדבר גם מתרחש במהירות רבה יותר בקרב ילדים מאשר מבוגרים. כאשר מתרחשת היפותרמיה - הילד עלול לרעוד, להיות רדום או להתנהל באופן מגושם. הדיבור עשוי להיות מבולבל כולל בליעת מילים מצדו ובמקרים החמורים יותר טמפרטורת הגוף יכולה לרדת באופן מהיר וקיצוני. אם קיים חשד שהילד נפגע מהיפותרמיה, ההמלצה היא לקרוא לעזרה ראשונה, מד"א, עד שהעזרה מגיעה, יש להכניס את הילד למבנה סגור - בית, להפשיט אותו מן הבגדים הרטובים ולעטוף אותו בשמיכות או בגדים חמים. כוויות קור כוויות קור מתרחשות כאשר העור והרקמות החיצוניות קופאות. מצב זה קורה בגפיים כמו האצבעות, אוזניים ואף. סממני כוויות הקור כשהאיברים חיוורים, אפורים ומתפתחות שלפוחיות. במקביל הילד עלול להתלונן שהעור שלו שורף או חסר תחושה - משותק. אם מתרחשת כווית הקור, יש להביא את הילד למקום סגור - בית, לחמם את אזורי הגוף הקפואים במים חמימים (לא חמים) 40 מעלות צלזיוס מומלצות (כמו הטמפרטורה של רב האמבטיות החמות). ניתן להניח רטיות חמות על האף, אוזניים ושפות קפואות. אחרי כמה דקות לייבש ולכסות את הילדים עם בגדים או שמיכות ולתת משהו חם לשתות. אם חוסר התחושה נמשך יותר ממספר דקות, יש להתקשר לרופא או ייעוץ רפואי.

3.3. קישור איך להלביש תינוק בחורף: http://www.youtube.com/watch?v=FJowywXlZJk

4. הליכה בטוחה בחורף בחודשי החורף הימים קצרים ושעות האור מתמעטות, החשיכה יורדת כבר בשעות אחר הצהריים המוקדמות ויש צורך להתייחס לנושא הראות והנראות של הולכי הרגל.

4.1. דברים שצריך להתייחס אליהם בדרך כלל ובמיוחד בחורף : לובשים בגדים בהירים: בבחירת בגדי החורף מציעים לילד בגד בהיר, על פני בגד כהה. ילדים הלבושים בבגדים בהירים בשעות החשכה, יזוהה על ידי הנהגים ממרחק רב יותר, מילדים הלובשים בגדים כהים. לובשים בגדים שאינם מסתירים את שדה הראייה: בוחרים להלביש את הילד בבגד עליון שצווארונו אינו מסתיר את הדרך. כך גם לגבי כובע. משתמשים במטרייה שקופה : בוחרים במטרייה שקופה, כזו שלא תגביל את שדה הראייה. עונדים מחזירי אור: מחזיר האור בולט מאוד כאשר מאירים עליו ומאפשר לנהג לזהות את הילדים ממרחק רב. משתמשים בפנס : בעת ההליכה במקומות חשוכים או בדרכים נטולות מדרכה, מציידים את הילדים בפנס. כך יוכל הנהג להבחין בילד, גם כשאין פנסי רחוב, והילד יוכל להבחין במכשולים שבדרך. חוצים במקומות מוארים: בעת חציית כביש, מעדיפים לחצות במעבר חצייה מואר. לא ממהרים לחצות: בשעות הלילה קשה לאמוד באיזה מרחק נמצא כלי הרכב ובאיזו מהירות הוא נוסע. אם הבחנתם ברכב הקרב אליכם, המתינו שיעבור ורק אז תחצו את הכביש. נזהרים מסנוור: חשיפה ישירה לאורות הרכב הבא מולכם, גורמת לסנוור ונוטלת את יכולת הראייה במשך כמה שניות. כדי לא להיקלע למצבים כאלה, נמנעים, עד כמה שניתן, מלהסתכל ישירות אל מקור האור. לא חוצים בריצה : בחורף בעיקר קיימת בעיית החלקה, לכן לא רצים, לא על המדרכה ולא בזמן חציית כביש. הולכים בחלק המדרכה הרחוק מהכביש : על מנת שלא להירטב מהמים והבוץ הניתזים מגלגלי כלי הרכב בוחרים ללכת על המדרכה בחלק הרחוק מהכביש

4.2. http://www.youtube.com/watch?v=_jCpBH5zehI

5. חנק

5.1. סיבות לחנק

5.2. מזונות מסוכנים - זיתים - פופקורן - פיצוחים. כל סוגי הפיצוחים מסוכנים לילדים מתחת לגיל 5 שנים. - סוכריות ומסטיקים. אלה יכולים להיות זמן רב בפה וזה מעלה את סיכון לשאיפתם באקראי. - נקניקיות נחתי בשר. נקניקיות יש לחתוך לאורך ואז לרוחב ללא צורה של טבעות. - תפוח וגזר. כל פרי או ירק קשה יש לחתוך לחתיכות קטנות או לרסק או לבשל. - ענבים יש לחצות אותם לשניים ולהוציא גרעינים אם יש. - צימוקים, חמאת בוטנים, דגים עם עצמות.

5.3. דרכי מניעה

5.3.1. מזון כאשר מגישים מזון לילדים קטנים, חשוב מאוד לשים לב למספר דברים: צורת המזון - מאכלים עגולים, שחודרים בטעות לקנה, "מתיישבים" בדיוק על הקנה ועשויים לחסום אותו. לכן יש להפעיל שיקול דעת ולהקפיד לחתוך ולהתאים מזון שעשוי לסכן את הילד. לדוגמה: בננות ונקניקיות יש לחתוך לאורך לרצועות ולא לפרוסות רוחב. כמו כן יש לחתוך ענבים, זיתים ועגבניות שרי בצורה דומה. גודל - מאכלים קטנים מדי או גדולים עשויים לחדור לקנה ולגרום אסון - לכן חשוב לא לתת לילד עד גיל חמש לאכול פיצוחים למיניהם, סוכריות קשות או קטנות מדי ולהקפיד לחתוך פירות וירקות המוגשים לילד לגודל המתאים ליכולת האכילה שלו. מרקם - מאכל חלקלק (פלח תפוז, למשל) שמפתיע את הילד, בכך שהוא מגיע במהירות וללא שליטתו של אל הלוע, עשוי לחדור לקנה מבלי שהילד יבין מה קורה. מרקם מזון שסופח נוזלים עלול להתנפח בגרון - לכן עדיף להימנע מלתת לפעוטות וילדים קטנים בייגלה או חטיפים דומים שסופחים מים ומתנפחים במהירות במגע עם רוק.

5.3.2. משחקים וצעצועים חשוב לבחור לילד משחקים שאין בהם חלקים קטנים, מכיוון שקיימת סכנה שהילד יכניס אותם לפיו. לדוגמה: עיניים של חיות צעצוע צריכות להיות רקומות ולא תפורות לבובה. משחקי הרכבה למיניהם צריכים להיות בעלי רכיבים גדולים. חשוב מאוד להרחיק מן הילד כדורים קטנים וגולות.

5.4. מדוע ילדים קטנים פגיעים במיוחד? ילדים בגיל שנה ושנתיים סקרנים מאוד, ולכן הם מכניסים לפיהם כל מיני דברים במטרה לנסות ולטעום מהעולם הסובב. פעוטות בנוסף לכך אינם מיומנים מספיק בהפרדת המזון ויריקתו החוצה, לעיסת מזון גם היא לא מפותחת דיה. ילדים עלולים להיחנק משאיפת צעצועים וחפצים שנמצאים בבית.

5.5. טיפול לטפוח עד חמש טפיחות על גב התינוק, כשראשו נמוך מרגליו. להפוך את התינוק ולבצע עד חמש לחיצות על החזה (לא על הבטן) עם שתי אצבעות, כאשר ראש התינוק נמוך מרגליו. אם התינוק אינו נושם, יש להנשימו.

5.5.1. מה עושים חלילה כאשר מגלים שהילד בלע גוף זר התחיל להשתעל, בוכה? "יש להגיע מיד לבית החולים הקרוב, כיוון שהזמן במקרים אלה הוא קריטי ביותר. ילד שבוכה או מדבר אין להתערב , שיעול חזק זו דרך העילה לסילוק גוף זר.

6. חימום בית

6.1. רבים האנשים שבחורף חשים בירידה במצב הרוח ובהרגשה כללית ירודה, בשל התנאים האקלימיים הקשים השוררים בחוץ, עוצמת האור הנמוכה וגורמים אחרים. לכן עלינו לעזור לעצמנו בבחירת שיטת החימום הטובה ביותר, שתשפר את ההרגשה הכללית בימות הקור. קצב חילוף החום יוצר את הרגשת החום או הקור. איבוד חוף מהגוף מתרחש בדרכים של קרינה והסעה. ניתן לשלוט על איבוד החום בעזרת לבוש מתאים ובעזרת תכנון טרמי נכון של הבית, היכול גם להקטין משמעותית את צריכת האנרגיה הנדרשת לחימום. הצרכים הקיימים בחימום הבית תלויים מאד גם במצב הבית עצמו. האלמנטים מהם בנוי הבית יקבעו את קצב מעבר החום אל הבית וחוצה ממנו. ביכולתנו לשלוט על קצב ההולכה בעזרת חומרי בידוד. בתים רבים סובלים מבעיות טרמיות קשות (קור, חום ובעיות עיבוי). בתכנון מערכת החימום יש להתחשב בהתנגדות הטרמית של הבית.

6.2. תכנון החימום בבית דורש, אם כן, הבנה של הצרכים השונים של הגרים בו, והבנה של האילוצים הקבועים והמשתנים של הסביבה: האזור בו נמצא הבית ומיקומו, והמבנה עצמו ותכונותיו. כשניגש לבחור את מערכת חימום הבית וחימום המים המתאימה לנו ביותר, נבדוק את אמצעי החימום הקיימים בשוק, ומתוכם נבחר את האמצעי האופטימלי, תוך התחשבות בגורמים שעלו בשלב הראשוני של התכנון כגון מקום מגורים, סוג הבית, מצב הבית, האם הוא בבנייה, האם הוא בנוי וניתן לבצע בו שינויים ועבודות עבור המערכת הנבחרת, עלות, מנהגים ורצונות אקלימיים. צריך לקחת בחשבון שאין פתרון פלא. בחירת מערכת אופטימלית כדאי שתיעשה בשיתוף עם מומחה לחימום, בעיקר כזה המייצג חברה אמינה, ותיקה, בעלת ידע ואמצעים שיכול להתאים את המוצר הנכון מתוך מבחר גדול. בדרך כלל העלות הגבוהה ביותר היא עבור מערכת חימום מרכזית או אמצעי כוללני אחר לחימום וככל הוצאה משמעותית, גם הוצאה כזו יש לעשות בשיקול דעת. בתכנון אמצעי החימום מבחינים בין אמצעי חימום היוצר חום יבש וחום לא יבש.

6.2.1. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4159302,00.html http://www.mako.co.il/news-channel2/Economy-Newcast-worth-checking/Article-d7d5a80c9e4ab31004.htm

6.3. פתרון משולב קיימים שני שיקולים נוספים בתכנון מערכת חימום הבית: פתרון לחימום המים, ופתרון למיזוג וקירור. חימום המים - בחורף יש צורך לחמם גם את המים לרחצה. גם כאן האפשרויות מגוונות. נושא זה משמעותי בבחירת צורת חימום הבית, משום שחלק מהפתרונות משלבים פתרון גם לחימום המים, וגם כאן נדרש לבחון את הצרכים וההעדפות ולהבין את החלופות, בהיבט של חסכון באנרגיה, ובהיבט הנוחות ואספקת מים חמים ללא הגבלה, וכמובן - הפתרונות הקיימים כבר בבתים בנויים, לעומת מצב של תכנון מראש בעת בניית בית. מיזוג וקירור - בחלק מאזורי הארץ הצורך במיזוג וקירור בקיץ איננו פחות חשוב מהצורך בחימום בחורף. מומלץ בחום לשקול במשולב את נושא המיזוג ואת נושא החימום - משום שקיימים פתרונות המספקים תשתית מצוינת לשני הצרכים כמו גם אספקת מים חמים לרחצה ומאפשרים חסכון בהוצאה על הקמת המערכות ועל תחזוקת התשתית.